دسته
دوستان ما
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82062
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 13
**************************** تماس با ما ****************************
جامع ترین وبلاگ ایران شناسی

****************************

سرزمین اریایی

Rss
طراح قالب

يكي از اصلي ترين پايه هاي اقتصاد در كشور ايران، «صنايع و معادن» است. صنايع هر كشور در كنار معادن و كشاورزي آن كشور مي تواند تمامي فعاليت هاي توليدي يك جامعه را در بر گيرد و به طور مسلم نقش حياتي را در پيشرفت اقتصادي كشور ايفا مي كند. در اين بخش به اختصار به صنايع و معادن كشورمان مي پردازيم.
«صنايع»، مجموعه اي از صنعت هاي مختلفي است كه تمام فعاليت هاي اقتصادي را كه با توليد كالا، خدمات و با استفاده از ماشين آلات و تجهيزات ساخت بشر سروكار دارد را شامل مي شود. با وجود اختلاف نظرها در خصوص تعاريف صنعت، پرفسور مايكل پورتر،يكي از برجسته ترين نظريه پردازان اقتصاد در جهان، صنعت را چنين تعريف مي كند: «صنعت عبارت است از گروه شركت هايي كه محصولات آن ها جايگزين نزديكي براي هم هستند.»
مهمترين و اساسي ترين صنايع ايران به ترتيب اولويت عبارتند از: نفت، گاز، پتروشيمي، فولاد، خودروسازي، سد سازي، نساجي، شيميايي، غذايي، الكتريكي و الكترونيكي. البته علاوه بر اين ها صنايع در ايران شامل صنايع دستي از جمله: فرش ، گليم و زيلو، منبت كاري، خاتم كاري و سفال گري مي شود كه ما در اين جا، مهم ترين اين صنايع را بيان مي كنيم.


X